ویژگی های الکتروموتورهای تک فاز موتوژن

 

انواع الکتروموتور تک فاز موتوژن

انواع الکتروموتورهای تک فاز بسته به نوع جنس بدنه (آلومینیومی و چدنی) و تعداد خازن (تک خازن و دو خازن) ها به دو دسته تقسیم می شوند. دسته بندی الکتروموتورهای تک فاز بسته به تعداد خازن ها را در زیر قابل مشاهده است:

  • الکتروموتور تک فاز دو خازن (CRS)
  • الکتروموتور تک فاز تک خازن (CR)

الکتروموتور تک فاز دو خازن (CRS) 

جنس بدنه الکتروموتورهای تک فاز دو خازن موجود در فروشگاه داداشی آلومینیومی بوده و از نوع تک دور می باشد. قیمت الکتروموتور تک فاز در مقایسه با برندهای دیگر مناسب تر است ضمن اینکه ضمانت آن نیز قابل پیگیری می باشد

الکتروموتور تک فاز تک خازن (CR)

جنس بدنه الکتروموتورهای تک فاز دو خازن موجود در فروشگاه داداشی آلومینیومی بوده و از نوع تک دور می باشد. 

الکتروموتور تک فاز موتوژن چگونه کار می کند؟

این موتور فقط یک کلاف اصلی دارد و منبع تغذیه آن تک فاز می باشد. روتور هایی که در این موتور استفاده می شوند از نوع قفس سنجابی هستند. الکتروموتور های تک فاز به صورت اتوماتیک راه نمی افتند. زمانی که موتور تغذیه تک فاز وصل است کلاف، جریان متناوب می گیرد. سپس این جریان میدان مغناظیسی ایجاد می کند. حال به خاطر القایی که ایجاد می شود روتور به حرکت در می آید. در واقع  الکتروموتور تک فاز به کمک قانون فارادی و ایجاد میدان مغناطیسی کار می کند.

کاربرد الکتروموتور تک فاز

الکتروموتورهای تک فاز بسیار متنوع هستند و با توجه به نوع آن برای مصارف مختلفی نیز استفاده می شوند. بر خلاف الکتروموتور سه فاز ، از الکتروموتور تک فاز بیشتر در کاربردهای غیرصنعتی استفاده می شود که یکی از دلایل آن پایین بودن هزینه تعمیر و نگهداری و قیمت آن است. از کاربردهای الکتروموتور تک فاز می توان به جهت ساختمان سازی، مصارف خانگی مانند آشپزخانه ها، کامپیوترهای خانگی و ... اشاره کرد.